Menu

Domowy chlebek

trochę na temat pieczenia chleba w domu

Chleb razowy

acydius

Pieczywo żytnie było wypiekane na wsi od pokoleń. Chleb był zbity i miał twardą skórkę, która pozwalała zachować jego świeżość przez wiele dni. Dawniej nie piekło się chleba co drugi dzień, tylko raz na 3 tygodnie.

Pieczywo żytnie na zakwasie jest bardzo sycące i nie potrzeba go dużo, aby się najeść. Mąka żytnia jest bogata w składniki mineralne i błonnik oraz zawiera dużą ilość śluzu i gum, które hamują tworzenie się glutenu. Jednak pieczywo przygotowane tylko z mąki żytniej jest trochę ciężkostrawne, dlatego często spotyka się chleb mieszany z dodatkiem innych rodzajów mąki. Najczęściej chleb żytni zawiera dodatek mąki pszennej, która poprawia strukturę ciasta chlebowego bez dodawania drożdży i nie zmienia jego smaku.

Udowodniono naukowo, iż spożycie pieczywa żytniego obniża poziom cholesterolu LDL oraz zmniejsza ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Zawarte alkaloidy w ziarnie żyta zapobiegają miażdżycy. Wybierając chleb żytni możemy uchronić się przed nowotworami układu pokarmowego , a także przed cukrzycą typu 2. Pieczywo żytnie zawiera krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe i arabinoksylany powstałe podczas fermentacji składników żyta, które wspierają produkcje limfocytów niezbędnych do obrony naszego organizmu. Należy pamiętać o tym, że nadmiar chleba żytniego może spowodować wzdęcia u niektórych osób.

bread760637_960_720

Z mąki żytniej możemy upiec wiele różnych chlebów, w zależności od dodanych składników:

Chleb żytni razowy

Chleb żytni z kaszą gryczaną

Pumpernikiel

Chleb Ryski

Chleb litewski

Chleb Borodinsky
Chleb żytni z ziemniakami

 

© Domowy chlebek
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci